Локдаун виявився важким випробуванням для бізнесу. Не всі змогли впоратися з новими викликами і вимушено поповнили лави безробітних. Хтось намагається самотужки працевлаштуватись, хтось звертається до центрів зайнятості. Там підшукують роботу, надають можливість безкоштовно відвідувати тренінги, зокрема з правильного складання резюме, спілкування з роботодавцем, а також протягом певного періоду виплачують грошову допомогу. Щоправда, таку преференцію мають лише ті, хто набув страхового стажу, тобто працював офіційно, а також випускники професійно-технічних та вищих навчальних закладів.
Хто має право звернутись та стати на облік у центр зайнятості, які спеціалісти затребувані навіть в карантин, скільки їм готові платити роботодавці та про розмір допомоги по безробіттю розповідає директор Державного центру зайнятості Юлії Жовтяк.
«Проблеми на ринку праці більше торкнулися жінок, ніж чоловіків»
— Сьогодні весь світ потерпає від пандемії, експерти кажуть про катастрофічні наслідки для ринку праці. Мовляв, вбиває не лише вірус, а й те, що люди залишились без роботи і не мають грошей, аби купити навіть продукти харчування.
— Звернемось до Міжнародної організації праці (МОП), яка оцінила збитки від пандемії COVID-19. У 2020 році в усьому світі було скорочено 255 млн повних робочих місць, йдеться у звіті МОП, оприлюдненому в січні.
У звіті також зазначається, що проблеми на ринку праці стосувались більше жінок, ніж чоловіків. У глобальному масштабі втрати зайнятості серед жінок становлять 5% у порівнянні з 3,9% серед чоловіків.
Також повідомляється, що найбільше криза вдарила по молоді. Так, втрата зайнятості серед молоді (15−24 роки) становила 8,7% порівняно з 3,7% серед дорослих.
За даними Євростату, рівень безробіття у країнах Європейського союзу зріс з 6,7% до 7,3% (окремо серед молоді у віці до 25 років — з 14,4% до 16,9% робочої сили відповідного віку).
Найбільше від кризи, згідно зі звітом МОП, постраждали сектори послуг з проживання (готелі) й харчування, де зайнятість скоротилася в середньому більш ніж на 20% у ІІ кварталі 2020 року, за ними йдуть роздрібна торгівля і будівництво.
— За останній рік багато знайомих втратили роботу. Яка ситуація з безробіттям в Україні?
— Ситуація на ринку праці України характеризується скороченням попиту роботодавців на працівників. Незважаючи на карантинні заходи, фахівці служби зайнятості шукають пропозиції роботи для українських громадян, а роботодавцям підбирають кваліфікований персонал.
За сприяння центрів зайнятості в 2020 році роботу знайшли 600 тис. українських громадян.
Упродовж січня-березня 2021 нами було підібрано роботу для 127 тис. українських громадян.
«Серед службовців та керівників на одну вакансію претендувало 17 осіб»
— Сьогодні роботу знайти вкрай важко. Скільки людей претендує на одну вакансію?
— Станом на 7 квітня 2021 року, кількість зареєстрованих в Державній службі зайнятості безробітних становила 429 тис. осіб. Приміром, ще місяць тому, 5 березня, на обліку в службі перебувало майже 487 тисяч безробітних громадян.
На 1 квітня кількість актуальних вакансій у нашій базі даних становила 77 тис. одиниць. Таким чином, суттєвим залишається дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили. У середньому по Україні, на одне вільне робоче місце претендують 6 безробітних (на 1 квітня 2020 року — 5 осіб).
Згідно зі статистичними даними служби зайнятості, найбільша невідповідність попиту на робочу силу та її пропозиції в професійно-кваліфікаційному розрізі спостерігалася серед службовців та керівників — на 1 вакансію претендувало 17 осіб, технічних службовців — дев’ятеро, як і працівників сфери торгівлі та послуг.
Кількість претендентів значно перевищує кількість вакансій в усіх регіонах, видах економічної діяльності та професійно-кваліфікаційних групах.
— Кому найважче знайти роботу?
— Найбільший вплив карантинних обмежень зазнають сфери готельного та ресторанного бізнесу, харчування, розваг. Тому зараз офіціанти, бармени, кухарі, баристи, покоївки стикаються з труднощами щодо працевлаштування.
— У яких сферах є вакансії та скільки готові платити роботодавці затребуваним фахівцям?
— Усього з початку року роботодавці подали до бази служби майже 245 тисяч вакансій.
На початок квітня найбільше вакансій пропонується:
• у сільському господарстві — 24% від загальної кількості вакансій (тракторист, водій, робітник з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва; робітник на лісокультурних роботах; агроном, слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, підсобний робітник);
• у переробній промисловості — 17% від усіх вакансій (швачка, слюсар-ремонтник, водій, укладальник-пакувальник, комплектувальник проводів, підсобний робітник,);
• у сфері торгівлі — 11% (продавець продовольчих та непродовольчих товарів, продавець-консультант, касир, водій, вантажник).
На початок квітня середній розмір зарплати у вакансіях становив 8 тис. грн.
Зазначимо, що в базі даних Державної служби зайнятості є вакансії з відносно високою зарплатою. Наприклад, для водіїв тролейбуса — 25 тис. грн; для швачки, провізора, електрогазозварника, слюсаря-ремонтника, інженера-конструктора, технолога — 20 тис. грн; для машиніста екскаватора, вихователя — 15 тис. гривень.
Однак наголошуємо, що це дані, якими оперує Державна служба зайнятості. Деякі роботодавці здійснюють підбір персоналу самостійно, створюючи підрозділ рекрутингу всередині своїх організації, дехто довіряє пошук приватним агенціям, базам вакансій на пошукових сайтах.
— За вашою інформацією, у котрій з областей спостерігається найбільш складна ситуація із працевлаштуванням?
— Наразі це Черкаська область, де на 1 вакансію претендують 14 безробітних. В Чернівецькій — 12, Тернопільській — 9, Чернігівській — 9. Дещо краща ситуація в Києві, тут на 1 вакансію претендують двоє безробітних.
«Стаття про звільнення впливає на розмір допомоги по безробіттю»
— В кількох областях введено локдаун, що суттєво вплинуло на роботу багатьох сфер. Які програми підтримки для тих, хто немає заробітку, передбачені на цей період?
— Усі програми підтримки безробітних у період карантину, започатковані торік, діють і сьогодні.
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про внесення змін до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу».
Змінами визначено, що на період дії карантину статус безробітного надається з першого дня після подання тим, хто шукає роботу, відповідної заяви. Також виплати допомоги по безробіттю призначаються з першого дня реєстрації.
Минулого року нами у співпраці з Мінцифрою запроваджено онлайн реєстрацію у службі зайнятості. Тепер це можна зробити на порталі державних послуг «Дія». Ця послуга доступна власникам електронного цифрового підпису (ним підписують документи та анкети ті, хто подали заяву для реєстрації). Відповідь від центру зайнятості надходить на електронну пошту громадянина або ж через смс-повідомлення.
Окрім того, Постановою правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на період дії карантину мінімальний розмір допомоги по безробіттю без урахування страхового стажу збільшено з 650 до 1000 гривень.
— Чи впливає на розмір допомоги по безробіттю стаття, за якою звільнили людину? Приміром, у трудовій книжці зазначається — звільнено через скорочення штату.
— Так, це певним чином впливає на розмір допомоги по безробіттю. Люди звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених пунктами 3 (систематичне невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення) та 4 (прогул, у тому числі відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин) статті 40; статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі.
Якщо ж людину звільнено через скорочення штату, то виплата допомоги по безробіттю відкладається на строк, що дорівнює періоду, протягом якого застрахованій особі надається підприємством, установою чи організацією вихідна допомога або інші виплати, передбачені при звільненні або закінченні строку повноважень за виборною посадою. Такі виплати забезпечують часткову або тимчасову компенсацію втраченого заробітку. У такому випадку допомога по безробіттю призначається після закінчення періоду отримання вихідної допомоги.
— А якщо звільнилася за згодою сторін?
— Відповідно до чинного законодавства у разі звільнення з останнього місця роботи за угодою сторін або за власним бажанням без поважних причин, тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на 90 календарних днів.
Однак для тих, хто втратив роботу в період карантину, допомога по безробіттю призначається з першого дня отримання статусу безробітного. При цьому загальна тривалість виплати допомоги для таких осіб не може перевищувати 270 календарних днів.
Варто зазначити, що розмір виплат залежить від трудового стажу та зарплати, звісно, що офіційної, на попередньому місці роботи. Якщо робочий стаж до двох років, передбачається допомога в розмірі 50% від доходу. Стаж від двох до шести років — 55%, від шести до десяти — 60%, а якщо стаж понад 10 років — 70%.
Водночас, служба занятості поступово зменшуватиме розмір виплат: перші 90 днів — 100%, наступні 90 днів — 80%, надалі — 70%.
Маю зауважити, що максимальна допомога по безробіттю не може перевищувати чотирикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. На сьогодні це 9 080 гривень.
— Чи має безробітний право відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
— Працевлаштування громадянина здійснюється на вакантні та новостворені робочі місця, які містяться в загальнодержавній базі вакансій служби зайнятості. Ця база оновлюється в режимі онлайн.
Підходи та критерії до підходящої роботи безробітним визначені статтею 46 закону «Про зайнятість населення». Підходящою для безробітного вважається робота, що відповідає його освіті, професії та кваліфікації з урахуванням доступності транспортного обслуговування, що встановлено рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради.
Під час підбору такої роботи враховуються тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, період безробіття, а також потреби ринку праці.
У разі дворазової відмови безробітного від запропонованої роботи, що підходить, його реєстрація в центрі зайнятості припиняється.
«Терміни перебування на обліку або у статусі зареєстрованого безробітного не встановлені»
— Хто може стати на облік у центрі зайнятості та які документи для цього потрібно надати?
— Усі незайняті громадяни, які бажають працювати, а також ті, хто бажає змінити місце роботи, працевлаштуватися за сумісництвом чи у вільний від навчання час.
Щоб стати на облік у центрі зайнятості, потрібно надати:
• паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
• довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
• трудову книжку (цивільно-правовий договір чи інший документ, який підтверджує періоди зайнятості або перебування у трудових відносинах);
• документ про освіту або його дублікат (за наявності такого документу або дублікату).
Для надання статусу безробітного громадянин, який шукає роботу, подає відповідну заяву (зокрема, через портал «Дія») та пред’являє документи, зазначені вище, а також військово-обліковий документ (для тих, хто звільнився зі строкової військової служби), посвідчення людини з інвалідністю та копію довідки до акту копії МСЕК (для осіб з інвалідністю).
— Як довго людина може перебувати на обліку в центрі зайнятості?
— Терміни перебування на обліку або у статусі зареєстрованого безробітного не встановлені, натомість є терміни виплати допомоги по безробіттю.
Так, людина, яка не має права на статус безробітного та виплати відповідної допомоги, може користуватися послугами, пов’язаними з підбором роботи, професійної орієнтації, консультаціями з розвитку кар’єри, отриманням будь-якої інформації зі сфери зайнятості та соціального страхування на випадок безробіття.
У випадку, коли виплати допомоги по безробіттю закінчилися, а людина продовжує шукати роботу, вона не втрачає права на перебування у статусі безробітного та отримання відповідних послуг. Тобто отримувати послуги можна стільки, стільки є в тому потреба у самої особи.
— Якщо звільненому до пенсії залишається буквально менше року, його поставлять на облік?
— За українським законодавством статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу. Також ті, кому ще не виповнилось 16 років, хто працював і був звільнений через зміни в організації виробництва і праці, скорочення штату працівників, хто через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, але готові та здатні приступити до роботи.
— Як центри зайнятості працюють під час карантину?
— В Україні діють однакові правила роботи центрів зайнятості: якщо у місті, районі, області запроваджено жорсткі карантинні умови, як, наприклад, зараз у Києві, то наказом директора обласної або столичної служби зайнятості може бути обмежено прийом громадян у приміщеннях центрів зайнятості. У такому випадку безробітні спілкуються зі своїм кар’єрним радником телефоном, електронною поштою, месенджерами.
Якщо потрібно зареєструватися в центрі зайнятості, подати документи можна онлайн, через портал державних послуг «Дія».